OZ Stopa

Veľatský platan - kandidát na titul Strom roka 2016

Občianske združenie OZ Stopa si dalo za cieľ klásť dôraz aj na tvorbu a ochranu zdravého životného prostredia a šírenie osvety. Nominácia dominanty obce Veľaty do súťaže nadácie Ekopolis - Strom roka 2016 preto prirodzene zapadá do činnosti nášho združenia. Nášmu platanu sa nakoniec nepodarilo dostať do finálovej dvanástky, avšak pre nás ostáva jasným víťazom.

Platan západný (Platanus occidentalis) je najdominantnejší strom na východnej strane parku okolo bývalého kaštieľa rodiny Andrássyovcov v dedine na východe Slovenska, vo Veľatoch. Nie je len najviditeľnejší, ale zjavne už aj najstarší. Úctyhodných 150 rokov a obvod kmeňa 4 metre aj vizuálne potvrdzuje jeho dominanciu. Dnes je však už len osamelý pamätník plynutia času, jediný svedok zašlej šľachtickej Andrássyovskej éry. Monumentálny, silný a nádherný. Obrovská košatá koruna je v sparnom lete miesto príjemného tieňa, ale aj tvorcom estetického koloritu celého parku. Na jeseň sa premieňa na záľahu farieb a v zime na rozvetvenú a obnaženú sieť vetiev. Jeho kmeň je stále zdravý a mocný bez akéhokoľvek vpádu škodcov. "Vidíme sa pod platanom," tak znie heslo každej generácie vo Veľatoch. Lebo náš platan je svedok každej romantickej prechádzky, zdieľaného smútku i radosti.

Opis stromu napísala lektorka dramaturgie Slovenského národného divadla Mgr. art. Miriam Kičiňová, rodáčka z obce Veľaty.